iCobots בתעשייה

מהי המשמעות של קליטת קובוטים בתעשייה הישראלית?

קיים מחסור בכוח אדם בתעשיה – מצד אחד קטן מספר הצעירים המעוניינים לעבוד לאורך זמן במפעלי הייצור; מצד שני, עובדים ותיקים פורשים לגמלאות תוך הגדלת החוסר.
בשל כך, חלק מבעלי המפעלים נאלצו לסגור קווי ייצור בישראל להעתיק אותם לסין ולמדינות אחרות בהם קיים כוח אדם העונה על צרכיהם. קליטת קובוטים בתעשייה בעזרת iCobots וצירופם לצוותי העבודה הקיימים יגדילו את התפוקה ויחזירו את קווי הייצור לישראל. תהליכים אלו החלו להתרחש בארה"ב ובגרמניה אשר החליפו את הפועל הסיני באוטומציה מקומית.

האם השימוש בקובוטים מגלם חיסכון משמעותי?

מחירם הנמוך של הקובוטים לצד תהליך הטמעה קצר ביותר יחזירו את ההשקעה הכוללת (Total Cost of Ownership) בתוך חודשים ספורים! הקובוט מותאם לפעילות בעמדות עבודה קיימות ולכן שילובו בסביבת העבודה אינו כרוך בהכנה מיוחדת בתוך דקות ניתן להכשיר את הקובוטים של iCobots לעבודה ע"י עובדי המפעל עצמם, עובדה החוסכת עלויות משמעותיות של הדרכה ושירות מטעם היצרן. בנוסף, עובדים העושים שימוש בקובוטים יכולים להתפנות לעבודות מורכבות אחרות, עובדה המעלה משמעותית את פריון העבודה.

עד כמה נפוץ השימוש בקובוטים?

יכולת הקובוטים של iCobots לעבוד בסביבת בני אדם לצד פשטות התפעול ומחירם הנמוך הופך אותם לנגישים לחברות קטנות כגדולות. בתוך 12 חודשים מתחילת הפצת הקובוט מהדור החדש נמכרו בארה"ב לבדה למעלה מאלף קובוטים מסוג Sawyer. לפי היקף ההזמנות עד כה היקף המכירות צפוי להכפיל את עצמו ולהתרחב לצפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה. אשר לקובוטים מהדור הקודם, הרי שאת כל מלאי ה-Baxters רכשו סינים(!). הסיבה פשוטה… בעלי המפעלים הסינים חישבו ומצאו שהחלפת פועל, ששכר עבודתו הוא 600 דולרים לחודש בלבד, בקובוט תעשייתי, היא בעלת כדאיות כלכלית מובהקת.

מהם סוגי הפעילות אליהם ניתן להתאים את הקובוטים?

הקובוטים של iCobots יכולים לשמש בתעשייה לפריקה וטעינה מפס נע, אוטומציה של משימות עיבוד מתכת, שיפור זמני מחזור של מכונות CNC, תפעול עמדות הזרקת פלסטיק, משימות אריזה, טיפול במעגלים מודפסים, בדיקה ובחינה של רכיבים אלקטרוניים ועוד.

האם ניתן לסנכרן את עבודתם של הקובוטים עם מערכי ייצור אוטומטיים אחרים?

בהחלט. ניתן לקבל מגוון רחב חיווים ואותות הן ממכונות אחרות סביבת העבודה והן מחיישנים פנימיים וחיצוניים הנמצאים בקובוט עצמו. במקרים רבים שולח הקובוט אותות או לוחץ על כפתורים של מכונות בסביבת העבודה שלו על מנת להפעיל, להפסיק, לפתוח, או לסגור אותם.

עד כמה בטוחה העבודה עם הקובוטים?

זוהי למעשה אחת הבשורות החשובות שאותן מביאים הקובןטים למרחב העבודה. הם מצוידים בחיישנים המאתרים במהירות כל פעולה החורגת מן ההגדרות שהוטמעו ע"י העובדים עצמם ומייצרים סביבת עבודה משתופת ובטוחה מאי פעם. הגדרות המערכת יבוצעו לאחר אפיון מקצועי על רצפת הייצור ובשלב הבא תועבר הסמכות לידי עובדים שהוכשרו לכך באמצעות הדרכה ייעודית.

כמה זמן לוקח להכניס את הקובוט לעבודה מלאה?

הקובוטים לומדים את המוטל עליהם בתוך דקות ספורות. אין מדובר בתוכנה מורכבת הדורשת כתיבת קוד אלא בהטמעה פשוטה וקצרצרה המבוססת על חיקוי התנועה הנדרשת לביצוע המשימות. ניתן לשנע את הרובוט מעמדת עבודה אחת לאחרת ולנצלו לריבוי משימות בפרק זמן קצר להפליא.

מרעיון כללי להטמעה מוצלחת

האם ניתן וכדאי ליישם קובוטים על רצפת הייצור שלי?

אולי, נשמח להגיע ולחשוב איתך ביחד, אתה תביא את הקפה והידע לגבי צרכי הארגון, אנחנו נביא את המתודולוגיה והניסיון, ואם נסכים שיש התאמה בין צורך ויכולת, נתקדם.
בשיחה ננסה לענות על שתי שאלות מרכזיות:

 • האם הקובוט מתאים לביצוע המשימות בעמדת העבודה?
 • האם הקובוט יוביל ל- ROI בתוך פחות מ- 18 חודשים?
  במידה והתשובות לשתי השאלות הללו חיוביות, הרי שכדאי ליישם קובוט על רצפת הייצור שלך!

כדאי לדעת: בהטמעת קובוט מסוג Sawyer, נשאל את השאלות הבאות:

 • האם בעמדה נעשית פעולה ידנית משעממת, מסוכנת, מלוכלכת או קשה?
 • האם מדובר בפעולות הכרוכות בהרמת משאות עד 4 ק"ג?
 • האם העמדה עובדת מעל 9 שעות ביום 5 ימים בשבוע?
 • האם קיימת יותר מעמדה פוטנציאלית אחת?
  במידה והתשובות לשאלות הללו הן כולן חיוביות, הרי שכדאי ליישם Sawyer על רצפת הייצור שלך!
נניח שהצורך קיים, מדובר בקבלת החלטת השקעה משמעותית, איך אני מקטין סיכונים?

Proof of Concept (POC) – במידה והחלטת להתקדם בתהליך לבדיקת היתכנות ולאחר שבחרנו ביחד איתך את העמדה הראשונה ליישום הקובוט, אנחנו נבקש מספר דוגמאות של יחידות מהמוצר על מנת להדגים במשרדנו את היכולת של הקובוט לבצע את המשימה המבוקשת. יתר על כן, במידה וצריך להדפיס בתלת-מימד גריפר ("אצבעות") המתאים למוצר שלך, נבצע זאת על חשבוננו. בסיום, נשלח אליך סרטון ובו הוכחת ההיתכנות.

Buyback – לאחר ה-POC ובמידה וראית בסרטון את הפוטנציאל של הקובוט אך אינך בטוח עדיין באשר ליכולות הקובוט לעמוד בדרישותיך ("לא יעמוד בקצב", "נראה עדין מדי" ועוד…) אנחנו נעמיד לרשותך אפשרות לרכישה עם אופציה של Buyback לתקופה של חודשיים קלנדריים.

Training – כחלק מתהליך ההטמעה אנו מדריכים 2-3 מפעלים בכירים או אנשי אחזקה לבחירתך כך שהם יוכלו לתפעל את הקובוט ברמה בסיסית ואף לפתור תקלות פשוטות. מניסיוננו, לאחר כשבועיים של התנסות עם הקובוט, לפחות אחד המפעילים מגיע לרמה כה גבוהה עד שהוא בונה בעצמו משימות אחרות לגמרי בעמדות עבודה חדשות…

התאוששות מתקלה – במקרה של תקלה בזרוע או באחד מרכיביה, אנחנו נגיע עם זרוע חלופית (הנמצאת תמיד במלאי שלנו), נסיר 7 ברגים ונעמיד את הזרוע החלופית במקום הקיימת (התהליך נמשך כ-10 דקות בלבד). את הזרוע עם התקלה נשלח לתיקון במפעלי החברה בחו"ל. כאשר הזרוע המתוקנת תשוב ארצה, נגיע אליך כדי לבצע החלפה חוזרת של הזרוע (10 דקות נוספות). זהו. מפעלים שרכשו מעל חמישה קובוטים מוסיפים להזמנה זרוע רזרבית כך שהם יוכלו לשמור על רציפות בקו הייצור. במקרה כזה, במסגרת ההדרכה אנחנו מסבירים כיצד לבצע את הפעולה הפשוטה הזו.

איך נראה תהליך מכירה אופייני?
 • מפגש של כשעה עם הלקוח והבנת הצרכים.
 • ביקור של כשעה וחצי ברצפת הייצור על מנת לבחור עמדה ומשימה.
 • ביצוע POC במשרדי iCobots.
 • קבלת הצעת מחיר כתובה מ- iCobots (במידה ויש צורך בהוספה של רכיבים לסביבת העבודה כגון מחסניות ליחידות, מסוע, בוכנות, בקרים וכו' נוכל, לבחירתך, לשלב בהצעה).
 • המתנה להחלטה שלך כיצד להמשיך…
 • במידה והחלטת להתקדם, נקבע מועד הנוח לך לביצוע פרוייקט ההטמעה של הקובוט ומועד להדרכה עליו (בדרך כלל בסיום ההטמעה).
  הדרכה, שירות ותמיכה.

אמנם לא חלק מתהליך המכירה אך קורה לנו הרבה: אנחנו מתחילים לקבל סרטונים של הקובוט כשהוא עובד בעמדות חדשות שהצוות שלך הכשיר בעצמו…

קצת על Sawyer

לאחר ההטמעה אני מעוניין שהסוייר יבצע משימה אחרת. כמה יעלה לי ללמד אותו משימה חדשה?

בשונה מרובוטים אחרים, בהם לכל משימה חדשה, או התאמה, נדרש להוציא סכום ניכר על טכנאים, מתכנתים, ומכונאים, במקרה שלנו חלק מתהליך ההטמעה כולל הסמכת שני עובדים בהפעלת ולימוד הקובוטים. במידה ועובדים אלו יצטרכו תמיכה ביישום החדש, נשמח לתמוך בהם כחלק בחבילת השירות שאתה מקבל עם רכישתם, כך שקרוב לוודאי שלא תהיה עלות נוספת כרוכה ביישום המשימה החדשה.

איך מתכנתים את ה-Sawyer?

לא מתכנתים, מראים לו תנועה והוא חוזר עליה, אחר כך קושרים גם לוגיקה ומדייקים את התנועה. הסוייר נבנה תחת האידיאולוגיה – "מתוחכם כמו אייפון ופשוט להפעלה כמו אייפון", אז אם אתם מסתדרים עם הטלפון החכם שלכם, אתם תשלטו בקלות ברזי הסוייר.

כמה משימות ניתן ללמד את ה-Sawyer?

בתיאוריה 999 משימות על גבי הסוייר עצמו. אין בעיה לשמור משימות על גבי מחשב גיבוי, כך שאפשר ללמד אותו הרבה יותר. בפועל לא נתקלנו עד היום במצב בו כמות המשימות היוותה מגבלה.

שינעתי את ה-Sawyer לעמדה חדשה ועכשיו אני רוצה להחזירו לעמדה הקודמת, אבל אני לא מצליח להחזיר אותו לנקודה המדויקת עליה עמד, מה עושים?

כאשר מלמדים Sawyer משימה חדשה, אפשר לקשור אותה לעוגן ברקוד שיודבק על תחנת העבודה. במידה והחזרת את ה-Sawyer חזרה לתחנת עבודה בה למד ברקוד שכזה, מבט אחד מהמצלמה יאפשר ל-Sawyer "ללמוד מסלול מחדש" ולחזור לעבוד ברמת דיוק של שברי מילימטר, בדיוק כמו שעבד לפני שהזזת אותו.

קצת על VGo

מה זה טלפרזנס?

כמו בסרט אווטר, ה-VGo מאפשר למשתמש לנכוח בצורה אקטיבית במקום אחד, בזמן שהוא נמצא בכלל במקום אחר. בעזרת אפליקציה על מחשב הנייד או טאבלט, המשתמש יכול להתחבר ולשלוט ברובוט לנוע איתו, לשוחח דרכו עם אנשים, לראות ולהראות.

מה ההבדל בין Skype או Facetime לבין ה-VGo?

בשיחת וידאו דרך טלפון או מחשב נייד צריך בצד השני אדם שיחזיק את המצלמה ויכוון אותה. בויגו, המשתמש אינו זקוק לאדם בצד השני שיחזיק את המצלמה, ויש למשתמש את החרות לנוע ולהסתכל לאן שהוא בוחר. יש הקוראים ל-VGo "סקייפ על גלגלים", אבל בפועל התנהגות אנשים ליד הויגו שונה מהותית, לאחר מספר דקות, אנשים "שוכחים" שעומד מולם רובוט, ומתייחסים אל המשתמש כאילו הוא נמצא איתם בחדר.

ה-VGo נראה עדין, הוא יכול להתאים לסביבת העבודה שלי?

ה-VGo משמש לתמיכה טכנית ברצפות מוסכים ומפעלים, ואלפי יחידות מתניידות על בסיס יומיומי גם בכיתות לימוד בבתי ספר וגם במגוון מחלקות רפואיות. הבחירה בצבע לבן הינה אסתטית, אך המכשיר עצמו מוקשח לעבודה בסביבה אנושית שוקקת חיים. ה-VGo עמיד למכות קלות הקורות כתוצאה מפגיעה תוך כדי תנועה בקירות או חפצים בסביבה. מרכז הכובד של ה-VGo נמוך מאוד מה שמאפשר יציבות גם במצבים של בלימות פתע או בהתקלות בחפצים.

מהם השימושים הבולטים ב-VGo ?

היכולת המושלמת להעברת מסרים מרחוק הופכת את ה-VGo לנפוץ בתמיכה בפעילות רפואית, משימות חינוך והדרכה ומתן שירותי תמיכה. אדם אשר נבצר ממנו להגיע פיסית לאתר מסוים, יכול לקבל מסרים והדרכה באיכות מרשימה תוך שניות מספר.

קובוטים ומחקר

עד כמה נפוץ הקובוט ברמת השימוש למחקר?

מאות יחידות של בקסטר למחקר נמכרו למוסדות אקדמיה ומו"פ מובילים. באוקטובר 2016 הושק סוייר למחקר, ובימים אלו מתחילות להישלח יחידות ראשונות ללקוחות.

מדוע עדיף להשתמש בקובוט ולא ברובוט רגיל במעבדות המחקר?

האינטראקציה פורצת הדרך עם בני אדם הופכת את הקובוטים לנגישים וקלים לביצוע מחקרים בתחומים . לקובוטים מצלמות ראש ויד, והם באים עם מגוון סנסורים ואופציה לחבר מגוון שלם של סנסורים נוספים לממשק IO נגיש ונח המהווה פלטפורמה לשיפור יכולות מתמיד של הרובוט השיתופי שלכם ולכלי מחקרי מן המעלה הראשונה.

מי בישראל משתמש בקובוטים למחקר?

מוסדות אקדמאים מובילים כדוגמת אוניברסיטת ת"א, הטכניון, ואוניברסיטת אריאל כבר רכשו והחלו להשתמש בקובוטים להוראת הנדסת מכונות, הנדסת תעשייה ומחקר.

אנו מעוניינים ללמד קורס על בסיס קובוט מחקר, האם קובוט אחד יספיק?

קרוב לוודאי שכן, הקונפיגורציה המקובלת היא של 1 – 3 קובוטים וסביבם כ 15 – 30 עמדות מחשב עליהן מותקנת סביבת הפיתוח. עם סיום פיתוח על גבי עמדת המחשב, והרצת סימולציה המראה את מימוש הקוד, ניתן להעלות את הקוד לקובוט המחקר ולבחון את המימוש בפועל.

מעוניינים בפרטים נוספים? כתבו לנו